Election Information

Due to the current COVID situation, the County Election office will be sending advance ballot by mail applications to the registered voters of Dickinson County within the next 2 weeks.  This does not mean you must vote by mail, this is an option if you do not want to vote in person.    There is a ballot drop box by the south entrance to the courthouse where you can drop off your ballots after hours or on weekends.

 Early voting in person will still take place in the County Clerk’s office beginning October 14 and the regular polling locations will be open on Election Day from 7:00 a.m. to 7:00 p.m.

If you have moved or changed your name, you must re-register to vote at your new location by October 13 to be eligible to vote in the November 3 Election. 

If you have any questions about your current voter registration status or advance/early voting contact the County Election office at 785-263-3774.



Election Contacts
Barbara Jones
Dickinson County Clerk
bjones@dkcoks.org
785-263-3774

                         To view your sample ballot click VOTER VIEW 
                        

  UPCOMING ELECTIONS :
                    General  Election :

                   Tuesday  November 3, 2020 
                           

PRESIDENT AND VICE-PRESIDENT

Democratic     Joseph R. Biden                               Wilmington, DE.

Kamala D. Harris                              Los Angeles, CA.

Republican     Donald J. Trump                              Palm Beach, FL.

                        Michael R. Pence                              Indianapolis, IN.

Libertarian    Jo Jorgensen                                     Greenville, SC.

                        Jeremy “Spike” Cohen                     Little River, SC.

UNITED STATES SENATOR

Democratic     Barbara Bollier                                 Mission Hills

Republican     Roger Marshall                                 Great Bend

Libertarian    Jason Buckley                                    Overland Park

UNITED STATES REPRESENTATIVE – 1st DISTRICT

Democratic     Kali Barnett                                      Manhattan

Republican     Tracey Mann                                      Salina                                      

STATE SENATE – 24th DISTRICT

Republican     J.R. Claeys                                         Salina

STATE SENATE – 35th DISTRICT

Republican     Richard Wilborn                                McPherson

STATE REPRESENTATIVE – 68th DISTRICT

Democratic     Scott T. Dawson                                 Cedar Point

Republican     Dave Baker                                         Council Grove

STATE REPRESENTATIVE – 70th DISTRICT

Democratic     Jo Schwartz                                        Abilene

Republican     John E. Barker                                   Abilene

STATE BOARD OF EDUCATION – 6th DISTRICT

Republican     Deena L. Horst                                   Salina

COUNTY

COUNTY COMMISSIONER – 2nd DISTRICT

Republican     Lynn Peterson                                    Abilene

COUNTY COMMISSIONER – 3rd DISTRICT

Republican     Craig Chamberlin                              Chapman

COUNTY CLERK

Republican     Barbara M. Jones                              Chapman

COUNTY TREASURER

Republican     Leah Hern                                           Abilene

REGISTER OF DEEDS

Republican     Martha J. (Marty) Holt                     Abilene

COUNTY ATTORNEY

Republican     Andrea E. Purvis                               Abilene

COUNTY SHERIFF

Republican     Jerry Davis                                        Abilene

TOWNSHIP TRUSTEE

Banner Township                 Republican     James Harbaugh                   Hope

Buckeye Township                Republican     Heath Funston                        Abilene

Center Township                  Republican     Roger Kelley                          Chapman

Cheever Township                Republican     Debra K. Kriegbaum             Abilene

Flora Township                     NO CANDIDATE

Fragrant Hill Township       Republican     Rodney Chamberlin              Chapman

Garfield Township                Republican     Robert Hansen                       Abilene

Grant Township                    Republican     Kenneth Bourbina Jr.           Abilene

Hayes Township                    Republican     Arthur L. Sprouse                 Abilene

Holland Township                Republican     Lyle D. Woods                        Carlton

Hope Township                     Republican     Robbie Riedy                          Hope

Jefferson Township              Republican     Nicole Shrack                         Abilene

Liberty Township                 Republican     Brian W. Shippy                    Woodbine

Lincoln Township                 Republican     Dan Base                                 Solomon

Logan Township                   Republican     Larry A. Hottman                  Enterprise

Lyon Township                     Republican     Todd J. Martin                       Herington

Newbern Township               Republican     Diane Greenough                   Abilene

Noble Township                    Republican     Mike Fink                              Chapman

Ridge Township                    Republican     Kent Rock                               Hope

Rinehart Township               Republican     Tim Nelson                             Chapman

Sherman Township               Republican     Lyle Heintz                             Abilene

Union Township                    NO CANDIDATE

Wheatland Township           Democratic     Michael T. Wilson                  Carlton                     

Willowdale Township           Republican     Terry Swearingen                  Abilene

TOWNSHIP TREASURER

Banner Township                 Republican     Joe Barten                               Hope

Buckeye Township                Republican     Mark Swanson                       Abilene

Center Township                  Republican     Larry Karl                              Abilene

Cheever Township                Republican     Howard R. Engle                   Abilene

Flora Township                     Republican     Jeff Bartlett                            Abilene

Fragrant Hill Township       Republican     Mary Alice Baer                     Wakefield

Garfield Township                Republican     Kelly Fink                               Abilene

Grant Township                    Democratic     Jeanne Herrera                     Abilene

                                                Republican     Chuck Loader                        Abilene

Hayes Township                    Republican     Brenda Wolfe                         Abilene

Holland Township                Republican     Louis Ade                                Carlton

Hope Township                     Democratic     Anna Pauline Polok               Hope

Jefferson Township              Republican     Austin Murphy                       Abilene

Liberty Township                 Republican     Mark Knopp                           Chapman

Lincoln Township                 Republican     Delynn Farson                        Solomon

Logan Township                   Republican     Kevin Murphy                       Hope

Lyon Township                     Republican     Jim Hay                                   Herington

Newbern Township               Republican     Dee Greenough                       Abilene

Noble Township                    Republican     Kent Mills                             Chapman

Ridge Township                    Republican     Tracy Ediger                          Hope

Rinehart Township               NO CANDIDATE

Sherman Township               Republican     LauraBeth Zeigler-Rikoric   Abilene

Union Township                    Republican     Mary Brockmeier                  Hope

Wheatland Township           Republican     Ronald Phillips                       Abilene

Willowdale Township           Republican     Debbie Taylor                         Abilene

                                                            CITY

Chapman Mayor                   Howard Battishill                                          Chapman

Chapman Council (2 Positions)

                                                Rick Johnson                                                 Chapman

                                                Christy L. Loy                                               Chapman

Herington City Commission (2 Positions)

                                                Benjamin K. Castleberry                             Herington

                                                Eric Gares                                                      Herington

                                                Debi Urbanek                                                Herington

Herington Hospital Trustee (2 Positions)

                                                Howard Hailey                                              Herington

                                                Daniel McDonald                                          Herington

                                                Ed Mueller                                                     Herington

Woodbine Mayor                  MarySue Roller                                             Woodbine

Woodbine Council (2 Positions)

                                                Courtney Dixon                                             Woodbine

                                                Shiryl J. Pauley                                             Woodbine

                       

JUDICIAL RETENTION

SUPREME COURT JUSTICES:

Eric S. Rosen                                                              Topeka               Position No. 4

COURT OF APPEALS JUDGES:

Sarah E. Warner                                                        Lenexa                Position No. 4

David E. Bruns                                                           Olathe                 Position No. 6

G. Gordon Atcheson                                                  Overland Park  Position No. 8

Karen M. Arnold-Burger                                          Overland Park  Position No. 9

Kathryn  Gardner                                                     Topeka               Position No. 14

DISTRICT COURT JUDGES:

Courtney Boehm                                                        Junction City    District 8, Division 2

Michael F. Powers                                                     Marion              District 8, Division 3

Ryan W. Rosauer                                                       Junction City    District 8, Division 5